Hans Pol van Pol Audio uit Baarn
Thema: Een gepassioneerd muzikaal verhaal – luisteravond met Hans Pol (Pol Audio).
Deze avond werd gevuld door een oude rot in het vak, namelijk Hans Pol uit Baarn. Muziek en muzikaliteit staan bij hem altijd voorop. Techniek is het middel, oud of nieuw maakt niet zoveel uit. In de Laanstraat in Baarn vindt u Pol Audio, de audiozaak waar de mens centraal staat, weblink http://www.polaudio.nl. NB Zie naschrift, de winkel van Hans is inmiddels helaas gesloten.
De luisterruimte was goed gevuld en door de ontspannen en hartelijke aanpak van Hans heerste er een rustige atmosfeer. Hij trok de aandacht van de aanwezigen gemakkelijk naar zich toe.
Hans had voor onze club twee sets Original Master Loudspeakers (OML) meegebracht. Deze luidsprekers zijn afkomstig van een gloednieuw amerikaans merk, namelijk Mobile Fidelity. Eén set Minimonitors type OML-1 (2-weg), plus als echte primeur in Nederland de OML-2 vloerstaander – een 2.5 weg-systeem. Afgezien van de kast hebben ze veel met elkaar gemeen: beide zijn prachtig afgewerkte basreflexsystemen die beschikken over exact dezelfde luidsprekereenheden. In het hoog wordt loopt het bereik door tot zeker 22 kHz, de OML-1 houdt het vanaf 50 Hz en lager wel voor gezien, de duidelijk forser gebouwde OML-2 loopt door tot 38 Hz.
Het Mobile Fidelity luidsprekerconcept werd bedacht door dezelfde groep mensen die achter het roemruchte platenlabel Mobile Fidelity Sound Lab (MOFI) zitten. Zoals wel vaker hebben zij uit onvrede over de reeds bestaande professionele studiomonitoren deze eigen luidsprekers gebouwd – althans zo gaat het verhaal. Omdat men merkte dat er ook vanuit de consumenten interesse bestond voor een neutrale en eerlijk weergever hebben ze de productie uitgebreid richting deze markt.
Als onberispelijke muziekbron fungeerde de Accuphase DP-67 Cd-speler. Hans wilde ons o.a. het verschil in klankbenadering laten horen tussen een geïntegreerde solid-state Accuphase versterker (E-213) en de Prima Luna Prologue One buizenversterker. De laatste is naar nederlands ontwerp gebouwd in het verre oosten. Een van de belangrijkste features is het zogenaamde adaptive auto bias servo-systeem, dat behalve een positieve invloed op de klank ook het gebruiksgemak zou vergroten: na het vervangen van een buis hoeft de bias niet opnieuw te worden ingesteld. Hans was zelf ook benieuwd hoe een en ander zou gaan klinken, de grote luidsprekers waren zo nieuw dat hij er nog weinig luisterervaring mee had opgedaan.
Hans startte met de vraag waar de clubleden nu zelf thuis mee spelen. Deze serieuze belangstelling heeft nog geen enkele demonstrateur getoond! Hans vertelde daarna gepassioneerd over zijn achtergrond, beweegredenen en historie als hifi-verkoper en over zijn insteek bij het samenstellen van een hifi-set. Hij probeert zich echt in te leven in de wensen van zijn klanten zonder daarbij zijn eigen mening te verdoezelen. Daarbij repte hij over zijn ervaringen met bepaalde merken, zoals die met het merk Accuphase dat voor velen uiteindelijk toch een soort referentie vormt door de jaren heen – en ze komen zelden terug voor reparatie, zo voegde hij toe.
Zijn verhaal werd voor de pauze geïllustreerd met door Hans uitgekozen muziekfragmenten van allerlei herkomst. Van Peter Gabriel tot Slagerij van Kampen. Gewone luistermuziek stond centraal, geen specifieke audiofiele opnamen. Voor het gemak had Hans de fragmenten samengebracht op een CD-R. Ze vormden zo onderhand een vaste waarde omdat hij de diverse tracks door en door kent. Als eerste werd de kleine minimonitor beluisterd op de Prima Luna versterker. Een goede match zo leek het. Er werd een prettig, redelijk neutraal beeld neergezet met een lekker ritme: echte ‘levende’ muziek. Dat de bas soms wat ongecontroleerd overkwam, deed daar niets aan af. Dit versterkte de neiging tot een af en toe bombastische geluid. Typische kwaliteiten van een amerikaanse luidspreker c.q. geluid? De stemweergave was zeer mooi, natuurlijk, present en voorzien van wat menselijke warmte. Het totale geluid vulde echter niet de gehele ruimte, het bleef wat aan de luidsprekers plakken.
De Accuphase versterker gaf op dezelfde set een heel andere indruk. Hier heel veel details, kracht en controle, met ook weer een neiging tot een wat bombastisch geluid. Dat lijkt dan toch meer een eigenschap van de luidspreker te kunnen zijn. Dit werkte wat sneller luistermoeheid in de hand. De muzikale presentatie is neutraler, maar hierdoor iets minder levendig dan met de Prima Luna.
Hierna werd voornamelijk naar de grotere OML-2 geluisterd. Dat was jammer want gezien het enorme prijsverschil leek die kleinere OML-1 mij interessanter om uitgebreid en met twee heel verschillende versterkers aan de tand te voelen. Maar die nieuwe luidspreker vormde uiteindelijk natuurlijk wel de primeur van de avond en verdiende daarom alleen al de nodige aandacht! De grote OML vertoonde eenzelfde karakter als de kleine.
Samengevat: beide OLM typen bleken pittige dynamische luidsprekers, waarbij mij met name de stemweergave positief opviel. In combinatie met de versterkers viel mij op dat de Prima Luna naast de stemweergave vooral een grote muzikaliteit ten toon spreidde. Gezien de kostprijs een topprestatie. Het zijn duidelijk twee verschillende benaderingen die allebei goed presteren. Het is een kwestie van smaak hoe de voorkeur uitvalt. De Accuphase kost echter wel twee maal zoveel als de Prima Luna. De Prima Luna presteert in verhouding dus opvallend goed.
De match met de gebruikte luidsprekers leek echter niet helemaal optimaal. Dat ging dan gepaard met een, iets te losse, ongecontroleerde en af en toe vervormde weergave. Ongecontroleerd vooral in de bas en vervorming in het mid/hoog, zoals bijvoorbeeld bij Kari Bremnes. Prima Luna had het soms hoorbaar moeilijk met het aansturen van de grote OML-2.
Met de Accuphase viel alles redelijk op zijn plaats. Geen opvallende minpunten. Dat mag ook wel gezien het prijspeil. Vooral de enorme controle en autoriteit viel op. Plus meer details – zo leek het althans - dan via de Prima Luna. Een strakke, neutrale basweergave leek zelfs voor de Accuphase soms een probleem, hoewel minder daa. Dit kan wellicht op het conto van de luidspreker of de akoestiek worden gezet.
Ik wil Hans Pol nogmaals bedanken voor de aangename en mooie muziekavond.
De beluisterde set:
Luidsprekers van Mobile Fidelity – OML-1 minimonitors (1800 euro/set) en OML-2 (4800 euro/set).
Accuphase Versterker E-213 (3250 euro)
Accuphase DP-67 Cd –speler (6000 euro)
Prima Luna Prologue One versterker (1200 euro)
René Olivier
Naschrift
Hans Pol heeft deze zomer helaas moeten besluiten zijn audiowinkel in Baarn te sluiten. Hij merkte de laatste jaren dat de belangstelling voor hoogwaardige audio tanende was. Er kwamen te weinig nieuwe klanten. Hij bezint zich intussen op de toekomst. Hij wil zijn lange ervaring en kennis op audiogebied op een of andere manier blijven gebruiken. Daarnaast heeft hij een audiomuseum welke hij eind 2006 voor het algemeen publiek wil gaan openstellen. Op dit moment loopt de uitverkoop van het resterende winkel assortissement nog door en blijft hij voorlopig bereikbaar voor de verkoop van occasions en advies bij aankoop.