Demonstratie Terrason Audio
Introductie
In plaats van de woensdagavond, vond voor deze ene keer de clubavond op dinsdag plaats. Ondanks de verschoven avond was de opkomst zéér hoog.
Deze keer was Ewald Verkerk van de firma Terrason Audio onze gast. Terrason Audio is importeur van Vivid Audio, Chapter Audio en Mark & Daniel. Ewald had van deze merken een aantal bijzondere producten meegenomen. De Vivid Audio B1 luidspreker, een Chapter Audio “Precis” geïntegreerde versterker en als primeur wordt voor het eerst de Chapter Audio “Prologue” CD speler gedemonstreerd. Later op de avond werd door Ewald ook de Mark & Daniel luidsprekers gedemonstreerd. Voordat de avond kon beginnen, vond er een gedegen voorbereiding plaats. Daarbij kreeg Ewald hulp van Alex Esser. Alex is van Concerto Audio uit Amsterdam en hij is dealer van o.a. Vivid Audio. De optimale opstelling van de luidsprekers werd bepaald na uitgebreid heen en weer schuiven en beluisteren.
De Set
De set bestond uit een CD speler en geïntegreerde versterker van Chapter Audio. Chapter Audio, opgericht in 1999,is gevestigd in Engeland. Wat de CD speler betreft, ging het nog om een prototype. Wij hadden dus met een primeur te maken. De Chapter apparatuur oogt heel fraai.
De versterker werkt met de nieuwste klasse D technologie. Hij beschikt over een zeer stabiele voeding en kan daarmee dus veel soorten belasting aan.
Als eerste hebben we geluisterd naar de Vivid B1 luidsprekers. De ontwerper Laurence Dickie van Vivid is geen onbekende in de luidsprekerwereld. Hij is de ontwerper van de legendarische B&W Nautilus luidsprekers. Vivid Audio zelf is afkomstig uit Zuid Afrika. Het is meteen duidelijk dat het hier niet gaat om een standaard luidspreker. De meeste luidsprekers zijn rechthoekige houten kasten. De Vivid luidsprekers wijken daar echter totaal van af. De ontwerper heeft gekozen voor een heel andere vloeiende vormgeving en materiaalkeuze. Door deze vormgeving ontbreken evenwijdige wanden in de kast. Het streven van Vivid is om alle muziekvreemde resonanties uit te bannen. Om dit te bereiken gebruikt Vivid in de B1 “reaction cancelling”.
De B1 heeft aan de achterkant een laagunit die in fase werkt met de laagunit aan de voorkant. Omdat ze allebei dezelfde beweging maken én omdat er twee identieke en tegenover elkaar liggende baspoorten gebruikt worden ontstaat er geen trilling in de kast. Voeg hierbij dat de units allemaal met rubber O-ringen ontkoppeld zijn aangebracht en de theorie zegt je dan dat de kast “dood”is. Ik mocht er even aan voelen tijdens de demonstratie en kon hierbij geen kasttrillingen waarnemen. De luidsprekerkast was dus akoestisch inderdaad zo dood als een pier. En ze stonden toen behoorlijk hard te spelen. De vormgeving vind ik heel apart, die zal in een moderne woonkamer niet misstaan. De luidspreker is opgebouwd uit kunststof materiaal. Alle luidspreker-units hebben een lichtgewicht aluminium-membraan. De apparatuur aangesloten met bekabeling van Transparent.
Vivid B1
Luisteren
Ewald begon met rustige klassieke muziek. Mij viel meteen op, dat er een rijk geluidsbeeld wordt neergezet. Er zat ook veel body in. Vooral in het lage middengebied. Daar moest ik wel even aan wennen. Nadat Ewald overstapte op jazzmuziek, ging ook de volume knop verder open. De CD van Louis Armstrong plays W.C. Handy swingde de pan uit. De trombone en de trompet klonken levensecht. De luidsprekers lieten enorm veel detail horen en het geheel klonk zeer dynamisch. Deze weergave-eigenschappen waren natuurlijk ook te danken aan de Chapter apparatuur.
Mark en Daniel
Op het einde van de avond werden de amerikaanse Mark & Daniel luidsprekers aangesloten. Het betreft hier hèèl compacte luidsprekers. De luidsprekers worden in de USA ontworpen en in China geproduceerd. Voor het midden-hoog doet een AMT-unit het werk, deze is gebaseerd op het origineel door Dr.Oscar Heil gepatenteerde "Air Motion Transformer" principe. Deze unit heeft en groter bereik waardoor de cross-over frequentie veel lager ligt dan gebruikelijk. (op 900Hz) Het laag wordt weergegeven door een eveneens zelfontwikkelde lange slag woofer. De kast is vervaardigd uit composiet marmer op een frame van MDF, om de hoge druk die in de kast ontstaat aan te kunnen.
Het verbaasde mij hoeveel laag er uit zo’n kleine behuizing kan komen. Ondanks zijn kleine formaat, werd een volwassen geluidsbeeld neergezet. Aan het hoog moest ik wel even wennen. Deze was behoorlijk aanwezig.
Conclusie
Tot in de late uurtjes hebben we genoten we van de vele soorten muziek die Ewald heeft meegebracht.Het was voor mij ook weer genieten om met nieuwe muziek in aanraking te komen die ik nog niet eerder had ontdekt.
De demonstratie van Ewald behoort wat mij betreft tot één van de topclubavonden ! Wat mij betreft, behoort deze demonstratie ook zeker tot de top 10 van alle demonstraties die ik ooit de afgelopen jaren heb meegemaakt. Terrason Audio heeft bij mij een zéér goede indruk achter gelaten.
Ewald, namens ACV bedankt voor de geweldige demonstratie!
Roland Neervoort
Gebruikte apparatuur:
- Chapter “Prologue”CD Speler
- Chapter geïntegreerde versterker “Precis”
- Vivid B1 Luidsprekers
- Mark & Daniel Maximus serie model Ruby luidsprekers
- Transparent interlinks/ speakerkabels en power cords
Voor verdere gegevens en prijzen van de apparatuur, zie http://www.terrason-audio.nl.
Terrason Audio BV
Herenstraat 71A
3431 CX Nieuwegein
telefoon: |
+31 (0)626-77 67 87 |
fax: |
+31(0)30-2340716 |
email: |
|
Dealer Concerto Audio http://www.concerto-audio.nl/
Utrechtsestraat 40
1017 VP Amsterdam
tel: 020-6222856